Komunikace – kdo odloží mobilní telefon a tablet a přestane tak vehementně sledovat e-mail a sociální sítě, a odhodlá se ke hře na dětském hřišti s houpačkou, zjistí, že mnohem lepší komunikace se svými vrstevníky nebo s jinými lidmi je přímá – a nejlépe ve venkovním prostředí pod širým nebem. Je zkrátka úplně něco jiného k někomu přijít na dosah ruky, pohladit jej, obejmout nebo třeba i políbit, než civět hodiny do monitoru na záběr kamery, zkreslený škaredý obličej a pouze pasivně sledovat cizí výstup. Komunikaci tělesného rázu, přímou cestou zkrátka nikdy žádná technická pomůcka ani umělá inteligence nenahradí. Nejsme roboti, nejsme stroje, jsme lidé, tak by si to měl každý uvědomit.
Pohyb – tělesný pohyb uvolňuje do krve endorfiny – hormony štěstí, a dvě hodiny tělesné výchovy týdně na to rozhodně nestačí. Děti by měly cvičit, sportovat a být celkově pohybově aktivní mnohem déle, než se možná mylně domníváte. Dětské hřiště tak může ke zdravému tělesnému vývoji a k lepší fyzické kondici přispět výraznou měrou. Za ostrašující příklad si vezměte Spojené státy, kde je dle statistik přibližně tři čtvrtiny obézních lidí, včetně dětí. A obézní lidé mají velmi vysoké procento pravděpodobnosti náhlého úmrtí v důsledku srdečního či mozkového selhání, než lidé s normální hmotností. Nechtějte jít v jejich šlépějích a vyhněte se problémům, které se nás nemusí týkat.
Čistý vzduch – víte, kolik hodin tráví děti v průběhu školního vyučování v prostorách s uzavřenými okny? Za tu dobu se v učebně při tak velké koncentraci osob vytvoří poměrně mnoho oxidu uhličitého, a jestliže se zapomíná větrat, což je bohužel případ většiny škol, může to mít neblahé důsledky na zdraví každého dítěte. Dopřejte dětem po návratu ze školy pohyb na čerstvém vzduchu, aby se lépe zregenerovaly a zbavily toxických odpadních látek z tohoto metabolického procesu.