Na otázku, k čemu se hodí černá solární plachta Chlorito na hladině bazénu, poměrně bleskurychle odpoví ti, co nezaháleli v hodinách fyziky na základní škole, a dobře rozumí jevu pohlcování slunečního záření. Čím tmavší barva, tím více přitahuje tepelné sluneční záření a má tudíž tendenci se také značně zahřívat. Možná jste si kdysi dávno povšimli ve filmu Kulový blesk z roku 1978, jak pan Smoljak představoval Josefu Abrhámovi solární potrubí na ohřev vody pro sprchování na domovní terase, a právě ohřev vody je jedním z důvodů, proč právě černou plachtu pokládat na hladinu nádrže na koupání. Ohřev sice nebude takový, aby vodu ohřál na dostatečnou teplotu, ale svůj význam to má.
Dalším důvodem, proč bazén zakrývat v době, kdy se v něm nikdo nekoupe, je eliminace vypařování vody. Zdánlivá maličkost, která však může přerůst v tisícikorunové ztráty.
Je všeobecně známo, že za 24 hodin se z bazénu o průměru čtyři metry, což je běžný rozměr nadzemních zahradních bazénků, vypaří do ovzduší přibližně necelých 70 litrů vody. Záleží samozřejmě na fyzikálních podmínkách, jako je momentální vlhkost vzduchu a jeho teplota, ovšem uvažujme tuto hodnotu jako průměrnou.
Pokud byste ponechali bazén odkrytý po dobu koupací sezóny, která se může protáhnout až na půl roku, vypařilo by se za tu dobu zhruba dvanáct kubíků vody. Tu byste museli pochopitelně dolévat a při cenách vodného a stočného cca 110 Kč za kubík vody to dohromady činí ztrátu cirka 1 300 Kč. Budete-li toto praktikovat po dobu pěti let, zbytečně přijdete o šest a půl tisíce korun.
Pro zajímavost tu uvádíme ještě výpočet výparu vody z městského venkovního koupaliště. Bude-li se jednat o plavecký bazén o rozměrech 50 x 21 metrů, což je například venkovní bazén v areálu pražské Slavie, každý den se z něj vypaří necelých 6 kubíků vody, což je v přepočtu na vodné a stočné 660 Kč. Za dobu půl roku se odtud vypaří celkem více než tisíc kubíků vody, tedy přepočteno na peníze sto deset tisíc korun.